V letních měsících, ale nejen nyní, se řady pacientů ptám, kolik pijí. Odpovědi jsou různé. Někdo pije málo a ví to, jiný málo a neuvědomuje si to. Jiné pijí (myšleno celkové množství tekutin- nepočítá se černá káva nebo alkohol, neboť zde působí spíše dehydratační účinek) zase hodně.

KDE JE TO OPTIMUM? Lze říci, že někde  mezi 1,5 litrem až 2,5 litrů tekutin denně. Samozřejmě, když jsme celý den na slunci nebo více fyzicky pracujeme, tak i přes 3,5 litru může být málo. Odpověď je velmi individuální, jednak dle toho, jak jsme zvyklí, jednak od toho, co si můžeme zdravotně dovolit.

Pacient, který z jakéhokoliv důvodu zadržuje tekutiny (pacienti se srdečním nebo ledvinným selháváním, pacienti s jaterní cirhózou a otoky, atd.) musí i v parnu pít méně, někdy i daleko méně než 1 litr tekutin denně. Naopak  lidé  s horečnatým onemocněním více. Ale už neplatí, když se dříve u zdravého člověka doporučovalo- čím více, tím lépe. Za normálních podmínek pít více než tři litry tekutin denně je moc. Organizmus se zbytečně přetěžuje.

MUDr. Marek Zeman, MBA